Двоповерховий будинок з соломи має стояти 100 років
Британці всерйоз стурбовані кількістю вихідного в атмосферу вуглекислого газу. Але щоб виконати обіцянки щодо зменшення викидів, необхідно знайти новий підхід до багатьох стандартних процесів. Повертаючись до витоків, деякі практики пропонують зводити екологічні, теплі й дешеві будинки із соломи. А на доказ своєї правоти будують свій власний BaleHaus.
Головні ідейні натхненники проекту: Пітер Уолкер і Катаріна Бідл (фото університеті Bath).
Пам'ятається, будиночок Ніф-Ніфа не витримав напору вовчого дихання і розсипався з третьої спроби. Нещасному поросяті явно не вистачило працьовитості та знань.
Вчені з університету Бата (Університет Бата) запаслися і тим і іншим, вирішивши будь-що-будь довести світові: будинок з соломи може бути гідним конкурентом будови кам'яної.
Щоб переконатися в своїй правоті самим, а заодно і переконати інших, вчені мужі і за сумісництвом будівельники взялися зводити двоповерховий особняк під назвою BaleHaus (дослівно щось подібне до будинку з блоків).
Будівництво розпочалося 15 липня з закладку фундаменту на території кампусу університету (повністю закінчити роботу обіцяють до кінця літа). Основу будови англійці створюють з попередньо виготовлених солом'яних тюків і спеціальних облицювальних панелей. У ході своєрідного дослідження вчені планують з'ясувати, наскільки вигідно будівництво солом'яних будинків (для гаманця і для природи).
Перший поверх був закінчений за три дні, навіть попри те, що встановилася погана погода.
Чому саме солома? Та все дуже просто, пояснюють вчені. Що-що, а солома, мабуть, самий екологічно чистий будівельний матеріал. Мало того що сухі останки трави і злакових - побічний продукт сільського господарства, так вони ще й є відновлюваним джерелом сировини.
На одній з фотографій видно, що для зміцнення конструкції всередину вставляються сталеві стрижні.
Плюс соломи ще й у тому, що вона є практично скрізь, де вирощуються хоч якісь сільськогосподарські культури. Це означає, що виготовлення будинків з соломи обійдеться дешевше (не треба вести матеріали здалеку).
Крім того, рослини в процесі росту поглинають вуглекислий газ, а побудований будинок практично не вимагає обігріву простору взимку і охолодження влітку (знову ж економія коштів на утримання). Виходить, що нові будівлі будуть нульовими (а то і негативними) в плані викидів глобального потепління.
Особливості технології будівництва BaleHaus такі. Двоповерховий будинок буде побудований з блоків пресованої соломи, які вже досить давно виготовляє компанія ModCell. Кілька блоків вставляються в дерев'яну раму (за периметром), а потім бічні стінки покриваються вапняної штукатуркою (відомо, що вона є "дихає", тобто пропускає повітря). Отримані панелі сушать і відвозять на місце плануємого будівництва.
Покриття стін штукатуркою.
Перше запитання, яке приходить на думку: а як добре панелі горять? (Солома все-таки досить легкозаймистий матеріал.) Виявляється, горять конструкції погано. У силу того що в пресованої соломі, покритої шаром штукатурки, дуже мало повітря.
Що ж до розкладання і зараження паразитами, то творці подбали і про це. Перше неможливо через малу вологості соломи (15% проти необхідних 25%), друге - через низьку поживну цінність матеріалу.
Другий поверх закінчили за три дні і до 28 липня приступили до зведення даху.
Гризунам стіни теж не будуть до вподоби: щільність не та. Головне - не порушувати цілісність панелі, радить ModCell.
Ця компанія є дочірньою організацією бристольскої білий дизайн та інтегральних конструкцій, розташованої в Баті. До речі, повний список партнерів проекту можна подивитися тут.
"До цього часу солома не розглядалася як надійний будівельний матеріал, особливо в масовому будівництві. І це незважаючи на те що сухі стебла трави використовувалися протягом століть, а блоки з соломи роблять вже близько 100 років", - нарікає професор Пітер Уолкер (Peter Walker ) з університету Бата.
"При цьому далеко не вся солома використовується фермерами, частину з якої стає відходами виробництва", - додає він. Так чому б не пустити її на створення житла? Стандартні 450-міліметрові блоки, незважаючи на свою видиму крихкість, дуже добре ізолюють внутрішні приміщення будівлі від зовнішнього середовища.
Готова панель може варіюватися за розміром (стандарт 3 на 3,2 м) і ширини (300, 350 або 450 мм). При цьому ціна одного квадратного метра коливається в межах $ 340-475. Відомо також, що солом'яні стіни знижують зовнішній шум на 50 дБ. Гарантія на продукт - 25 років.
Після побудови вчені планують поспостерігати за BaleHaus протягом року, щоб переконатися в тому, що він дійсно може стати домом для людини. Всілякі датчики, які вже зараз будівельники запихають скрізь, де тільки можна, дозволять простежити за температурою та вологістю усередині будинку, а також за його ізоляційними характеристиками.
Катаріна особливо відповідально поставилася до своєї частини роботи - встановлення датчиків вологості та температури.
"Після закінчення будівництва спеціальні установки будуть симулювати присутність людей", - розповідає один з кураторів проекту доктор Катаріна Бідл (Кетрін Бідл). Це дозволить ще краще вивчити плюси і мінуси проекту BaleHaus.
Якщо врешті-решт вченим вдасться довести, що солом'яний будинок зовсім не так вже й поганий, то в майбутньому блоки з сухої трави, можливо, стануть використовуватися в будівництві частіше (вважається, що мінімальний термін служби панелей не менше 100 років).
"Неможливо придумати технологію будівництва будинків з нульовим викидом, якщо грунтуватися на традиційних підходах, використовувати звичні матеріали і дизайнерські виверти. BaleHaus в цьому сенсі повністю новий спосіб створення будинків, які відповідають усім вимогам нових реалій світу", - говорить в прес -релізі університету Бата Крейг Уайт (Craig White), директор White Design і ModCell.
"Цей будинок, побудований на основі натуральних матеріалів, не тільки простий у створенні, а й гарний, дешевий, його легко підтримувати в доброму стані. BaleHaus" дихає ", у ньому прохолодно влітку й тепло взимку. Він знижує викиди CO2 кожної окремої родини, тому що зменшує витрати на обігрів і охолодження ", - додає Крейг. Загалом, справжній зразок для наслідування в XXI столітті і ніяк інакше, вважає Уайт.
Мітчелл Йоахім (Mitchell Joachim), Лара Греден (Lara Greden) і Хав'єр Арбона (Javier Arbona) з Массачусетського технологічного інституту (MIT) розробили проект невеликого заміського будиночка, який потрібно не будувати, а вирощувати.
Fab Tree Hab або, у вільному перекладі, "Дерево-дім" - один з номінантів на найбільшу в світі (за показності) премію в галузі дизайну INDEX 2005 (церемонія нагородження відбулась 23 вересня в Копенгагені), яку вручають раз на чотири роки.
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. [ Регистрация | Вхід ]